Strój Górala – kapelusz, pas.
Kapelusz górala. Góralski kapelusz można uszyć z każdego starego czarnego kapelusza o zaokrąglonej główce. W tym celu główkę skraca się i, odcinając rondo nieco powyżej nasady główki i podszywając niewidocznymi ściegami. Jeżeli rondo jest płaskie, wycina się z jego tyły wąski trójkąt i zszywa niewidocznie. Etapy przerabiania zwykłego kapelusza na kapelusz góralski pokazano na rysunku.
Rysunek. Przerabianie zwykłego kapelusza na góralski: a — zwykły kapelusz z zaznaczonymi miejscami cięć, b — odcięte rondo wmontowane do skróconej główki, w zbyt płaskim rondzie wycięty trójkąt, c — gotowy kapelusz góralski po zszyciu wycięcia w rondzie.
Jeśli rondo w starym kapeluszu jest zaokrąglone — trzeba je zmoczyć, rozciągnąć na mokro, nadając płaski kształt i wysuszyć. Potem postępować jak wyżej.
Na gotowy kapelusz zawiązuje się biało-czerwoną albo czerwoną wstążeczkę (sznureczek) i wsuwa za nią duże, sztywne pióro. W miejscu zatknięcia pióra można dodać małe barwne piórko lub pomponik z wełny.
Niestety, ze względu na zaokrągloną główkę trudno jest zrobić ten typ kapelusza z materiałów zastępczych.
Pas górala. Jest on niezbędnym elementem stroju górala podhalańskiego. Szeroki, ozdobny, ciasno opina sylwetkę opierając się na biodrach. W prawdziwym stroju jest ze skóry. Na dziecięcą zabawę można go zrobić z kawałka brązowej dermy, a w ostateczności — gładkiej, matowej tkaniny. Derma nie potrzebuje wkładki usztywniającej, natomiast do tkaniny trzeba ją zastosować (np. ze starych klisz rentgenowskich).
Rysunek. Etapy szycia pasa góralskiego.
Pas dziecka powinien mieć szerokość około 12 cm. Bierze się kawałek tkaniny szerokości 26 cm i długości równej obwodowi pasa dziecka plus 6 cm i zszywa ją wzdłuż. Przy centymetrowym szwie otrzymuje się „rękaw” szerokości 12 cm. W ten „rękaw”, wzdłuż jednej i drugiej krawędzi (jedna krawędź biegnie wzdłuż szwu), wkłada się dwa kawałki sznurka, zawija się do środka brzegi „rękawa”, żeby ukryć końce sznurków, i przeszywa wzdłuż poza sznurkami, oddzielając je od reszty płaszczyzny. W tę resztę wsuwa się usztywnienie, starając się jego końce wetknąć pod zawinięte brzegi rękawa. Otwarte brzegi pasa zaszyć. Następnie przyszyć paseczki z klamerkami (możliwie ozdobnymi) i paseczki z otworkami do ściągania pasa. Jako dodatkowe ozdoby można zastosować metalowe kryte guziki, geometryczne elementy wycięte z brązowego filcu (nakleić).