Strój Hawajki.
Dziewczynka z długimi rozpuszczonymi włoskami bardzo ładnie będzie wyglądała w stroju Hawajki. Strój ten jest nieskomplikowany; składa się z lekkiej bluzeczki z bufiastymi rękawami do łokcia, kwiecistej spódnicy z kawałka związanej na boku tkaniny oraz z wieńca ze sztucznych kwiatów na szyję. Do tego kwiat wpięty we włosy i klapki na nogi.
Strój ten może się wydać mało atrakcyjny, za mało „przebieraniowy”, zwłaszcza spódnica może budzić zastrzeżenia — takie byle co, nawet nie szyta, a tylko związana! Odgrywają tu rolę efekty kolorystyczne, zestawienia barw, na przykład bluzki i kwiatów w wieńcu czy bluzki i spódnicy.
Rysunek. Przystosowanie formy bluzki podstawowej do formy bluzki stroju Hawajki: a — tył, b — przód.
Bluzka Hawajki. Lekką bufiastą bluzkę do stroju Hawajki można uszyć np. z gazy kupionej w aptece. Usztywnia się ją krochmalem, żeby efektownie udawała organdynę. Kroi się ją według formy bluzki podstawowej, wcinając z boków i modyfikując rękaw. Zapięcie bluzki robi się na ramieniu.
Przód, tak jak i plecy kroi się w całości, kładąc formę linią środka na złożeniu tkaniny. Na lewym ramieniu dodaje się więcej na szwy w tyle i w przodzie, gdyż tu będzie zapięcie (jeżeli nie jesteśmy pewni, że kroimy dobrze, lepiej jest dać ten nadmiar na obu ramionach, a potem z jednej strony ściąć).
Bluzkę zwęża się, ujmując na linii pasa w tyle i przodzie po 1,5—2 cm. Do wykończenia dekoltu kroi się pliskę ze skosu szerokości 2 cm (można ją łączyć z kawałków).
Rysunek. Przystosowanie formy rękawa bluzki podstawowej do formy rękawa stroju Hawajki: a — skrócenie formy poniżej linii łokcia, b — linia rozcięcia pionowego, c— zmodyfikowana forma z uwidocznionym rozsunięciem i dodatkami na szwy oraz podwinięcie dołu.
Rękaw. Formę rękawa skraca się po łuku. odległym od linii łokcia o 2 cm w połowie szerokości rękawa (rysunek). Skróconą formę rękawa rozcina się od najwyższego punktu główki w dół i rozsuwa na 12—15 cm.
Kolejność wykonania:
1. Zszyć boki i prawy szew barkowy.
2. Lewe ramię przodu zachylić na lewą stronę po linii szwu barkowego, podwinąć brzeg dodatku i zastębnować. Naddatek lewego ramienia tyłu (był on dłuższy niż na ramieniu przodu) zachylić na lewą stronę tkaniny w odległości 1 cm na zewnątrz od linii szwu barkowego, podwinąć brzeg i zastębnować.
3. Przyszyć pliskę ze skosu (wykańczającą dekolt), przykładając ją prawą stroną do prawej strony tkaniny i prowadząc pliskę od lewego ramienia tyłu naokoło dekoltu, aż do lewego ramienia przodu i przyszyć. Po przyszyciu odchylić na lewą stronę, podwinąć brzegi i zastębnować.
4. Zszyć rękaw. Zachylić dół rękawa na lewą stronę, podwinąć brzeg i zastębnować. Zmarszczyć główkę rękawa i wszyć rękaw w sposób podany w punkcie 7. Kolejność wykonania bluzki do stroju góralki.
5. Wykończyć bluzkę: zachylić dół bluzki na lewą stronę, podwinąć brzeg i zastębnować; wciągnąć gumkę w rękawy; przyszyć zatrzaski na lewym ramieniu.
Spódnica. Jak już wspomniano na początku, jest to prosty kawałek tkaniny długości nieco większej od obwodu bioder, który zawiązuje się górnymi końcami w pasie na węzeł.
Wieniec. Wieniec jest zrobiony ze sztucznych kwiatów naszytych na zielony rulonik ze wstążki czy skosu tkaniny. Kwiaty wycina się według wzoru pokazanego na rysunku.
Rysunek. Etapy wykonania kwiatka do stroju Hawajki: a— krążki z bibułki o średnicach 4 i 4,5 cm, b— krążek złożony na pół z zaznaczonymi dalszymi złożeniami oraz obok linia cięcia dla uformowania płatka, c — środek do kwiatka, d — gotowy kwiatek, e — gałązka do przypięcia do włosów.
Każdy kwiat składa się z trzech elementów: dwóch warstw płatków i środka. Płatki większe i mniejsze wycina się z krepiny bądź tkaniny w jednakowym kolorze (rysunek a ). Robi się dwa koła — mniejsze i większe — każde z nich składa się na pół, a następnie na trzy i powstałą jedną szóstą koła zaokrągla się w kształt płatka. Rozwija się i oto są dwie warstwy płatków — mniejszych i większych. Bierze się teraz 2,5-centymetrowy kawałeczek wstążeczki, rafii, tasiemki od kwiatów itp. i oba jego końce zawija nożyczkami, mocno przyciskając palcem do ostrza nożyczek i pociągając — wtedy się zwinie. To będzie środek kwiatka.
Na większych płatkach układa się mniejsze, na nich środek i naszywa na przygotowany wcześniej rulonik. Igłę wbija się z jednej, a potem z drugiej strony środka, przeprowadzając nić pod zwiniętymi końcami, dzięki czemu będzie niewidoczna. Środek chroni płatki przed przecięciem nicią. Kwiatków robi się tyle, ile trzeba, by pokryć całą długość wieńca sięgającego do pasa oraz do wpięcia we włosy.
Kwiatek do wpięcia we włosy robi się taki sam jak do wieńca, z tym że w rulonik-łodyżkę wkłada się cienki drucik. Na końcu łodyżki nad kwiatkiem przyszywa się 2—3 listki zielonego koloru, zrobione z krepiny lub tkaniny, z której zrobiony jest rulonik.
Kwiat wpina się w rozpuszczone włosy tak zwaną wsuwką.