Strój Kowboja – kamizelka, kapelusz.
Kamizelka kowboja. Kroi się ją, korzystając z form bluzki podstawowej. Zmiany polegają na głębszym podkrojeniu dekoltów w przodach oraz na skróceniu długości przodów i tyłu do 2 cm nad linię pasa. Na szwy dodaje się tylko w ramionach i z boków. Szyje się ją z dowolnej tkaniny, kroi łącznie z podszewką. Kamizelka nie ma zapięcia, rękawów ani kołnierza.
Rysunek. Przystosowanie formy bluzki podstawowej do kamizelki stroju kowboja (bolerka): a — tył, b — przód.
Kolejność wykonania:
1. Zszyć ramiona i boki wierzchu i podszewki.
2. Przyłożyć podszewkę i wierzch prawymi stronami do siebie i zszyć wzdłuż przodów i podkroju szyi. Odwrócić na prawą stronę, przestębnować wzdłuż przodów i podkroju szyi.
3. Podwinąć dół wierzchu i podszewki do środka i podszyć, kryjąc ściegi, a następnie przestębnować wzdłuż dołu.
4. Podwinąć brzegi podkroju pach wierzchu i podszewki, podszyć, kryjąc ściegi, przestębnować wokół pach.
Kapelusz kowboja. Robi się go z kartonu lub innego w miarę sztywnego materiału. Kapelusz składa się z trzech części: denka, otoka i ronda.
Otok. Formę otoka robi się na zasadzie takiej jak formę spódnicy z ćwierci koła. Najpierw mierzy się obwód głowy (np. 51 cm). Składa się kwadrat papieru na pół po przekątnej. Wiadomo, że aby prawidłowo oznaczyć podkrój dolnej części otoka (w spódnicy był to obwód pasa lub bioder), musi się zakreślić go promieniem wynoszącym 50% szukanego obwodu, wychodzącym z wierzchołka ostrego kąta złożonego kwadratu. Wierzchołek ten oznacza się 0.
Obwód główki dziecka wynosi 51 cm. Dół otoka powinien odpowiadać obwodowi głowy. Dobrze jest zmniejszyć go o 1 cm, by kapelusz nie spadał na uszy. A więc otrzymamy 50 cm. Promień powinien wynosić 50% z 50, czyli 50:2 = 25 cm.
Rysunek. Kapelusz kowboja: a – złożenie papieru na formę otoka, b — wykreślona dolna i górna krawędź otoka (obok wycięta jego forma), c — wykreślone denko (obok denko wycięte z dodatkiem na przyklejenie), d — wykreślone rondo (obok rondo z dodatkiem na wklejenie).
Górny obwód otoka znajdzie się po zakreśleniu łuku promieniem zmniejszonym o wysokość otoka, czyli główki kapelusza (rysunek b). Wysokość główki dowolna, korzystna wydaje się 10,5 cm. Gdy od 25 cm odejmie się 10,5 cm, pozostanie długość promienia 14,5 cm. Promieniem tym należy zakreślić łuk; wyznaczy on górny brzeg otoka.
Denko. Żeby denko pasowało do otoka, powinno mieć obwód równy obwodowi górnego brzegu otoka. Wiadomo, że obwód ten wynosi podwojoną długość promienia (patrz wyżej), którym został wykreślony, a więc 2 x 14,5 cm = 29 cm. Żeby nakreślić koło o danym obwodzie, trzeba znać jego promień, który można obliczyć na podstawie wzoru: obwód = 2 πr, a po przekształceniach z roboczego wzoru promień w cm = obwód w cm: 6,28, czyli 29 cm : 6,28 = 4,6 cm. Zakreślając tym promieniem okrąg otrzymamy koło, które będzie denkiem do naszego kapelusza.
Można też główkę kapelusza obniżyć, wtedy denko będzie większe.
Rondo. Jest ono kołem z wyciętym środkiem. Długość obwodu wycięcia musi odpowiadać długości dolnej krawędzi otoka. W naszym wypadku wynosi ona 50 cm. Trzeba więc szukać promienia, którym zakreśli się okrąg długości 50 cm. Na podstawie podanego wyżej wzoru promień ten będzie wynosił 50 cm : 6,28 = 7,94 cm, w zaokrągleniu 8 cm.
Zewnętrzny obwód ronda wykreśla się, dodając do poprzedniego promienia szerokość ronda, np. 10 cm.
Kolejność wykonania:
1. Wykroić otok, dodając z jednego boku na podklejenie 1 cm.
2. Wykroić denko, dodając na obwodzie margines szerokości 1,5 cm i naciąć go dookoła.
3. Przykleić denko do otoka naciętym marginesem do środka.
4. Wyciąć rondo, dodając od wewnątrz margines 1,5 cm na przyklejenie.
5. Przymocować rondo do dolnej części otoka, wklejając nacięty margines od wewnątrz.
6. Wymalować całość na dowolny kolor lub okleić papierem.
7. Dać wstążkę na otok, może być z papieru.
8. Rondo wygiąć na bokach do góry, z przodu i z tyłu do dołu.
Pas. Pas powinien imitować skórę, a więc być w kolorze brązowym lub podobnym. Powinien być na tyle długi, by mógł opierać się na biodrach i dość szeroki, z możliwie dużą klamrą ku ozdobie. Można go uszyć z dermy, starej teczki, ciemnej ceraty itp. Szerokość pasa — 5—6 cm. Za ten pas wsadza się z prawej strony broń, a z lewej umocować można zwiniętą linkę lassa z pętlą na końcu.