Strój Marynarza– bluza

Strój Marynarza– bluza.

Marynarz, zahartowany wilk morski, bywalec obcych kontynentów i egzotycznych portów jest ideałem wielu mężczyzn w krótkich majteczkach. Chętnie więc przebiorą się w strój marynarza.

Strój ten składa się z białej bluzy z granatowym kołnierzem zdobionym białymi paskami, granatowych spodni szerokich u dołu i płaskiej granatowej czapki bez daszka, wszytej w otok. Na skórze dekoltu poniżej szyi można narysować tuszem lub kopiowym ołówkiem kotwicę i zrobić kilka piegów na nosie.

Bluza jest luźna, sięga do połowy bioder, z luźnym rękawem bez mankieta i tzw. marynarskim kołnierzem. Nie ma zapięcia, wkłada się ją przez wycięty w szpic dekolt. Rękawy można zrobić długości „trzy czwarte”. Kroi się bluzę według form bluzki podstawowej: tył raz ze złożonej podwójnie tkaniny, kładąc linią środka tyłu na złożeniu; przód również raz, ze złożonej podwójnie tkaniny, kładąc linią środka przodu na złożeniu tkaniny; rękaw kroi się dwa razy.

Rysunek. Części formy bluzki do stroju marynarza z zaznaczonymi dodatkami na szwy i podłożenia: a — tył, b — przód; obok zaznaczone cięcie na dekolt w szpic i pliska w kształcie litery „v” na wykończenie szpica dekoltu, c — rękaw z zaznaczonym skróceniem.

Dekolt z przodu wycina się w szpic do linii głębokości pachy. Rękaw skraca się o połowę odległości linii dołu rękawa licząc od linii łokcia i dodaje 2 cm na podwinięcie.

W całej bluzie, bardzo łatwej do uszycia, nieco trudniejszy będzie jedynie kołnierz. Kroi się go z granatowej tkaniny. Krawat, również granatowy, doszywa się do niego.

Kołnierz. Modeluje się go następująco. Zsuwa się szwami ramiennymi do siebie formę przodu i tyłu w ten sposób, by przód znajdował się nad tyłem, podcięcie szyi tyłu było przedłużeniem podcięcia szyi przodu (rysunek).

Rysunek. Formowanie kołnierza marynarskiego na podstawie zsuniętych szwem ramiennym tylu i przodu bluzki oraz — wykrój krawata: a — kołnierz, b — dwie części krawata.

Nad linią pachy, 2 cm w górę, przeprowadza się od- linii środka tyłu w stronę podkroju pachy prostą równoległą. Będzie to dół kołnierza z tyłu. Przedłuża się linię ramienia o 2 cm, na zewnątrz i przez koniec przedłużenia przeprowadza się prostopadłą do dołu kołnierza (od strony przodu przeciąga się ją poza linię pachy). Będzie to zewnętrzna linia kołnierza, której długość z przodu zostanie określona promieniem wyprowadzonym z punktu styku (przy szyi) szwu ramiennego przodu ze szwem ramiennym tyłu. Inaczej mówiąc, trzeba nóżkę cyrkla wpiąć w szew ramienny na podkroju szyi i zakreślić łuk przez punkt 3 na przodzie (przecięcie linii środka przodu z linią pachy). Łuk ten przetnie bok (zewnętrzną linię) kołnierza i określi jego długość.

Od tego przecięcia wykreślić cięciwę długości 3 cm w stronę środka przodu i z jej końca wyprowadzić prostą do miejsca, gdzie była wpięta nóżka cyrkla, czyli do ramienia przy szyi. Będzie to wewnętrzny brzeg kołnierza od strony przodu. Dalej linia kołnierza będzie zgodna z podkrojem szyi tyłu, a środek kołnierza będzie biegł po linii środka tyłu.

Kołnierz wycina się dwa razy, dodając na szwy po 0,75 cm dookoła. Krawat kroi się z granatowej tkaniny według wymiarów podanych na rys. 70 b, po dwa razy obie części, dodając naokoło na szwy po 0,75 cm.

Wykrawa się jeszcze 4-centymetrową granatową pliskę długości 7 cm na przeciągnięcie krawata.

Kolejność wykonania

1. Pliskę w kształcie litery „V” położyć prawą stroną na prawej stronie przodu, przystębnować w odległości 0,75 cm, odchylić na lewą stronę i podszyć.

2. Zszyć boki i ramiona bluzki.

3. Na jedną część kołnierza oraz na jedną parę części krawata naszyć białe tasiemki, jak pokazano na rysunku.

Rysunek. Wierzch kołnierza marynarskiego z naszytymi tasiemkami i przygotowana do przyszycia para wierzchów krawata

4. Przyszyć do każdej z części kołnierza po jednej dłuższej i jednej krótszej części krawata, tak by po zszyciu kołnierza odpowiednio spotkały się ze sobą.

5. Zszyć po lewej stronie obie części kołnierza, poczynając od wewnętrznego brzegu kołnierza 2 cm nad przyszyciem krawata, przez bok, koniec i dragi bok krawata, naokoło kołnierza po zewnętrznym jego brzegu, następnie przez bok, dół i drugi bok drugiej części krawata aż do 2 cm nad przyszyciem go do kołnierza. Odwrócić na prawą stronę, zaprasować.

6. Przyszyć kołnierz do bluzy: przyłożyć go wierzchnią stroną (z tasiemkami) do lewej strony bluzy i zszyć wierzch kołnierza z dekoltem bluzy, zachodząc szwem na wykończającą dół dekoltu pliskę „V”; odwrócić kołnierz na prawą stronę bluzy i od spodu podszyć, przykrywając szew łączący go z bluzą.

7. Zszyć pliskę do przeciągania krawata, wywrócić na prawą stronę, podwinąć brzegi i obejmując nią dłuższą część krawata przyszyć do niej od spodu tak, by można było przeciągać pod nią krótszą część krawata.

Uwaga. Kołnierz można uszyć oddzielnie, nie przyszywając do bluzy, wtedy trzeba podkrój szyi wykończyć plisą o takim samym podkroju. Plisę tę będzie się podkładać pod dekolt bluzy, by kołnierz nie przesuwał się.

8. Zszyć rękaw, podszyć jego dół.

9. Wszyć rękaw do bluzy (sposób wszywania rękawa podano przy bluzce do stroju góralki).