Formy sukienek uzyskuje się z form odpowiednich bluzek na figurę z biustem lub bez biustu, wciętych lub luźnych, gdyż te dwie części garderoby różnią się tylko długością szwu bocznego.
Długość sukienki może być dowolna, nie podano więc jej w procentach; najlepiej zmierzyć ją na figurze, od pasa (przewiązanie tasiemką) w dół i gdy już wiadomo, ile wynosi — o tę długość uzupełnić formę bluzki.
Sukienka luźna nie odcinana.
Rysunek. Sposób wykorzystania formy bluzki podstawowej luźnej lub lekko wciętej do wykonania formy sukienki nie odcinanej luźnej lub lekko wciętej
a — tył sukienki luźnej lub lekko wciętej na figurę bez biustu albo luźnej na figurę z biustem b — przód sukienki luźnej lub lekko wciętej na figurę bez biustu, c— przód sukienki luźnej na figurę z biustem.
Tył (rysunek a). W celu wykonania formy tyłu sukienki lekko rozszerzanej należy odmierzyć na przedłużonej linii środka tyłu formy bluzki luźnej:
2—16 — długość sukienki od pasa do dołu = np. 60 cm oraz na przedłużonej linii boku odmierzyć:
5—17 = 3—16 — linię wyznaczającą szew boczny tyłu.
W wypadku sukienki lekko wciętej odmierzyć na linii pasa:
7—7a — wcięcie w pasie = 1,5 cm (miara dowolna).
Punkty 16—17 połączyć lekkim łukiem, wyznaczając dół sukienki. Rozszerzenie sukienki dołem można zrobić większe niż to wynika z przedłużenia form bluzki, ale zawsze odcinek 5—17 powinien być równy odcinkowi 3—16.
Forma tyłu jest odpowiednia zarówno do sukienek na figury bez biustu, jak i z biustem.
• Przód sukienki na figurę bez biustu (rysunek b). Przy robieniu formy przodu postępuje się podobnie jak przy formie tyłu, przedłużając formę bluzki o zadecydowaną długość (w podanym przykładzie o 60 cm). W wypadku sukienki na figurę bez biustu — odmierzyć na przedłużonej linii przodu:
2a—18 — zadecydowana długość sukienki od pasa do jej dołu,
5—19 — linia wyznaczająca szew boczny przodu = sumie odcinków 5—7 i 2a—18.
Punkty 18—19 połączyć lekkim łukiem, wyznaczając dół przodu sukienki.
Rozszerzenie sukienki dołem można, jak i przy tyle, zrobić większe, niż to wynika z przedłużenia formy bluzki, ale zawsze rozszerzenie przodu powinno równać się rozszerzeniu tyłu, a odcinek 5—19 równać się sumie odcinków 5—7 i 2a —18.
Do sukienki lekko wciętej i rozszerzonej w dole odmierzyć na linii pasa:
7—7a — wcięcie w pasie = 1,5 cm (miara dowolna, równająca się wcięciu w tyle).
Linia 5—7a—19 wyznacza szew boczny przodu, a lekki łuk 18—19 — dół przodu sukienki.
• Przód sukienki na figurę z biustem (rysunek c). Postępuje się podobnie jak z tyłem, przedłużając formę przodu bluzki o zadecydowaną długość (w podanym przykładzie 60 cm). Do sukienki na figurę z biustem odmierzyć na przedłużonej linii środka przodu:
2a—20 — zadecydowaną długość sukienki od pasa do jej dołu, równą przedłużeniu tyłu,
5—21 — linia wyznaczająca szew boczny = sumie odcinków 5—7 i 2a—20.
Połączenie punktów 20—21 lekkim łukiem wyznacza dół sukienki.